2.Cİ ADANA PORTAKAL ÇİÇEĞİ FESTİVALİNİN ARDINDAN....


 Sonunda baharın en güzel ayı Nisan geldi ve Adana`yada festiaval zamanı geldii!!

Adana`mızın sokaklarını,bağlarını,bahçelerini mis gibi portakal çiçeği kokusu sardı..Nisanda Adana`da her yer mis gibi portakal çiçeği kokuyor..

Ve bu hafta sonu şehrimizde,  geçen sene başlayan Nisan`da Adana`da portakal çiçeği festivalinin ikincisi başlıyor..

EVETT!! Gelelim festivalimizin nasıl geçtiğine!!

Bu seneki,festivalimiz geçen seneden daha kalabalık ve daha da coşkulu.. Geçen sene gelemeyen herkes burada.Bu seneki festivale katılan daha çok sanatçı,gazeteci ,siyasetçi ve televziyoncu var..Gelen misafirlerin çokluğu anlatılmaz bence görmek lazım..Diğer şehirlerde oturan bütün Adanalılar ve festivalimizin coşkusunu yaşamak isteyen herkes Adanadaaa.Sokaklarda omuz omuza yürüyoruz..Hiç bir kebapçıda yer yok!![Bunu özellikle belirtmek istedim çünkü Adana``ya gelen kimse kebep yemeden dönmez.]

Festival hazırlıkları ve karnaval heyecanı haftalar öncesinden başlamıştı,şehrimizde her şey portakal temalı ve portakal rengi olarak hazırlanmıştı..

Şehir dışından ,festivalimize bu sene inanılmaz büyük bir talep vardı..Otellerin hemen hemen hepsi full dolduydu..Lokantalarda reservasyonlar, haftalar öncesinden yapılmıştı.


Klüpler, okullar, sivil toplum kuruluşları,dernekler,mağazalar,kısaca bütün Adana bu özel ve mis kokulu festival için büyük bir heyecan ve özveriyle hazırlanmıştı..

Özel kostümler dikilmiş,portakallı sabunlar,reçeller,pastalar,lokumlar,portakal çiçeğinden taçlar,yaka iğneleri,şapkalar,tişörtler ve daha neler neler hazırlanmıştı.

Adana`mızın narenciye birliği ADATÜB Mithatsaraçoğlu caddesi ve Ziyapaşa bulvarının tam kesiştiği yere en kocamanından bir meyva standı kurdu..Bu stantta narenciye suları ve reçelleri ikram edildi.Narenciyenin faydalarını anlatan yazılar dağıtıldı.

Ve en önemlisi, havaalanında büyük bir ADATÜP ekibi büyük bir özveriyle festivale gelen misafirlere çok güzel bir karşılama hazırladılar..Misafirleri taze meyva suları ve turunç reçelleriyle,portakal çiçekleriyle ve mis gibi bir portakal çiçeği kokusuyla karşıladılar..
Festivalin ikinci günü şehrin 3 büyük bulvarından geçen, bütün Adana`nın katıldığı büyük bir festival korteji düzenlendi..Kortej inanılmaz büyük bir coşkuyla karşılandı.Çok coşkulu ve güzeldii..

Kortej için haftalar öncesinden hazırlıklar yapılmış,kıyafetler ve gösteriler hazırlanmıştı.
Ziyapaşa bulvarınada en kocamanından bir dilek ağacı hazırlanmıştı.Adanalılar buraya gelerek dileklerini diledi ve dilek ağacına astı.
Şinasi efendi sokak konser alanı haline getirildi ve 3 gün boyunca şehrimizin değerli sanatçıları burada konserler vererek halkın coşkusuna coşku kattı..
Bütün Adana halkı portakal çiçeği festivalini kutluyor...


Bütün sokaklar portakallarla süslenmişti.Her mağaza kendi bünyesinde bir etkinlik hazırlamıştı.

Adana Beymen mağazasıda, festivalde  Çukurova Üniversitesinin Tekstil Bölümü Öğrencilerinin katıldığı  portakal çiçeği temalı  tasarım yarışması düzenlemiş ve bu yarışmada dereceye giren kıyafetleri ,mankenlerle beraber Adana halkına sunmuştu..

Kıyafetlerde kortejde yerini aldı ve çok alkış aldı.

Hepsi muhteşemlerdi,görülmeye değer bir tabloydu.


Kortejden bir kaç görüntü..
Festivalin ikinci günü akşamı yine geleneksel olarak Seyhan nehrinin kenarında ve Taş köprünün üzerinden dilek balonları uçuruldu..Adana`mızın yetiştirdiği güzel insanlardan ve bulduğu her fırsatta memleketine destek veren biri olan Sevgili Ayşe Arman`da bu coşkuyu Adanalılarla beraber yaşadı ve yaşattı..Dilek balonlarının ay ışığındaki güzelliği görmeye değerdi..Binlerce dilek balonu uçuruldu..

Ve geldik son güne..Konserler ve etkinlikler bütün hızıyla devam etti..

Festivalimizin bitişini , yine çok keyifli bir havai fişek gösterisi yaptı..

Gelecek sene daha coşkulu bir festivalde buluşmak üzere..Şimdiden programlarınızı yapın,Nisan`da Adana`da buluşmak üzere....


6 yorum:

 1. Vallahi Adana halkını ve Etkinliğe emek verenleri kutlamak lazım.Çok Avrupa i ve profösyonel bir kutlama ve etkinl,k olmuş.Çok beğendim.Ne hoş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gültencim çok teşekkürler,gerçekten çok keyifli bir festivaldi.Şehrimize büyük bir hareket ve neşe getirdi..Bence her yerde yapılmalı.

   Sil
 2. Nurşencim emeğine sağlık, çok güzel anlatmışsın... Gerçekten neşe, kahkaha , sevinç dolu ; Adana'yı portakalı ve kebabı ile tanıtan bir karnaval oldu... Her günümüzün karnaval neşesi içerisinde geçmesi dileğiyle... Didem Sumer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Didemcim,her sene dahada güzel olacak eminim..Teşekkürler.

   Sil
 3. Bugün TV de de verdi. keşke orada olsaydım dedirrti. Ama o kadar güzel anlatmışsın ki gidip görmüş kadar oldum. Seneye umarım gelebilirim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kekikcim bekleriz,çok keyifli geçti..Teşekkür ederim..

   Sil

Image and video hosting by TinyPic

Nurşen Aksoy

Image and video hosting by TinyPic